Novodobý Beltine - Festivaly keltské kultury

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Keltský Beltine, Vydáno dne: 31. 03. 2005

Beltine je starodávná keltská oslava jara, kterou my Slované známe či slavíme spíše jako pálení čarodejnic. Ovšem dnešní Beltine získává i jiný rozměr. Stejně jsou pojmenované Svátky keltské kultury a hudební festivaly pořádané Bratrstvem Keltů a na jejich stránkách také naleznete podrobnější informace a programy z předešlých akcí.

Na tyto svátky jsme se každoročně a od samého prvopočátku vydávali volně, jako přátelé. Ovšem postupně jsme "nakazili" stále další a další kamarády a kolegy, kteří se neustále přidávali. Tak vznikla myšlenka, netrmácet se složitě auty (a omezovat tak kulturní vyžití řidičů) a rozhodli jsme se raději zkusit vyrazit na Beltine autobusem.

Dlužno říci, že začátek byl krušný, ale již druhý rok jsme vyjížděli skoro zaplněni a tedy bez finančních ztrát. Každopádně jsou výlety koncipovány tak, aby byly neziskové a tady cenově co nejpřijatelnější. Oproti komerčním zájezdům vycházejí naše ceny za cestu o 50% méně a určitě je doprava s námi levnější než vlak.

Ještě je třeba podotknout, tyto autobusové výlety jsou pouze ze Severní Moravy Ostrava, Frýdek-Místek, Olomouc). Hlavn proto, že ten kdo na severní Moravě bydlí, dobře z vlastní praxe zná, že od nás je všude daleko.

Odpočátku bylo našim cílem nabídout místa v autobuse i nečlenům, což se nám i daří a v současné době jezdí ustálená skupina různých několika skupin fandů keltské kultury. Díky tomu je cestou na Beltine velká sranda a zábava. To samozřejmě nijak nezavírá možnosti novým zájemcům se přidat, protože každý rok je několik míst prázdných.

Proto jste každoročně srdečně zváni nejen na Beltine, ale i na společnou cestu na něj, plnou legrace a dobré nálady.