Význam lípy jako symbolu

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Slovanská lípa, Vydáno dne: 03. 04. 2005

Často byl běh dějin zvrácen jediným předmětem a nemusel to být právě meteorit vyhubivší dinosaury a většinu života na planetě zemi. Jednalo se o obyčejné předměty neobyčejného významu. Excalibur sjednotil Angličany (ve skutečnosti Kelty proti Anglosasům, ale to není teď podstatné), Mekka se svým meteoritem se stala posvátným místem pro více než miliardu lidí.

Pravěcí lidé hledali symboliku v neživých i živých předmětech a přisuzovali jim lidské vlastnosti. Určitým výběrem prošlo i rostlinstvo a tak se vylouply na světlo stromy oblíbenější než ty druhé. A nemusely to být právě stromy plodonosné (ovocné) jako je například švestka, ba právě naopak. Pro Čechy se minimálně po 300 let stala takovým oblíbeným stromem lípa.


To všechno a mnohem více je ta naše lípa česká. Avšak nejen ona, ale i mnoho jiných stromů nám poskytuje množství podobných výhod, třebaže ne v takovém množství a rozsahu. Lípa je významná nejen tím, že nám ulehčuje bytí, ale především svých skrytým významem.

Lípa totiž také je:
To všechno a opět mnohem více lípa je. Naším cílem tedy není jen ekologický a estetický význam tohoto stromu, ale především snaha oživit jeho duchovní rozměr. Zaměřujeme se pátrání po vzniku symboliky lípy, její historii a odkazech předků, mapování rostoucích památných jedinců a výsadbě lip.