SVOBODA Karel

Autor: Ondřej Růžička <ondra(at)v-klub.cz>, Téma: Stezka Wolframu, Vydáno dne: 04. 04. 2005

SVOBODA Karel se narodil 18.10.1912 ve Slaném. Otec Karel Svoboda (*1885- t1942) byl spolumajitelem výrobny nealkoholických nápojů sodovkárny, v roce 1942 byl popraven. Byl členem KSČ. Matka Aloisie roz.Ziková (*1886-t1942) pracovala v domácnosti a vypomáhala v živnosti, v r.1942 popravena.

V rodině byly 2 děti: Karel(1912) dcera Alžběta (1914) Karel vychodil 5 tříd obecné školy a 4 třídy měšťanky ve Slaném. Dále absolvoval dvouletou obchodní školu. Pracoval různě, jako účetní, kreslič, dělník v sodovkárně a jednu dobu byl spolumajitelem sodovkárny v Berouně. Byl ženat a v r.1940 se mu narodil syn.
Základní vojenskou službu vykonal v letech 1932-1934 u 2.hraničářského praporu v Trutnově a zde absolvoval poddůstojnickou školu. U spojovací čety praporu dosáhl hodnosti svobodníka. Údajně do Polska přešel 16.4.1939. Přeplul lodí CHROBRÝ do Francie a přes Marseille a Oran do Sidi Bel Abbes, kde vstoupil do cizinecké legie dne 2.8.1939. Po začátku války se vrátil do Francie a vstoupil do čs.vojska v Agde 26.9.1939. Byl vtělen k pěš.pluku 2 ke spojovací jednotce. Byl povýšen na desátníka. Brzy poté dne 1.dubna 1940 na četaře. S tímto útvarem se zúčastnil bojů na frontě ve Francii. Po příměří odplul lodí ROD EL FARAG do Anglie. Zde sloužil ve spojovací jednotce 2.pěšího praporu. 15.8.1941 byl vyslán do základního sabotážního kurzu na STS-26 ve Skotsku a prodělal výcvik v seskoku padákem na STS-51 v Ringway. V září 1941 byl přijat do výcviku pro zvláštní úkoly ve vlasti a 21.9.1941 přidělen k II.odboru skupině D. Byl původně zařazen do výsadkové skupiny Antropoid, ale pro zranění byl z této skupiny vyřazen. Prodělal různá školení, ale hlavně výcvik se zaměřením na radiotelegrafii. Vykonával též administrativní úkoly u II.odboru skupiny D na Stanhope Terrace. Dne 18.5.1943 byl zařazen do operační skupiny WOLFRAM ve funkci radiotelegrafisty. Prodělal doplňkový výcvik a opakovací radiotelegrafní výcvik. 3.7.1944 byl letecky přesunut na základnu Bari v Itálii a ubytován na čs.stanici Laureto. Skupina WOLFRAM byla dopravena do vlasti a vysazena v noci z 13./14.9.1944 v prostoru obce Nytrová v Beskydech. Po seskoku v obtížném terénu se od skupiny odloučil a byl zajat gestapem. Byl vězněn v Brně a v KT Flossenburg. Dožil se konce války. Byl tragicky postižen. Rodiče a manželka byli popraveni.
2.11.1945 byl propuštěn z vojenské služby a nastoupil k Ministerstvu zahraničních věcí jako telegrafista.
Byl povýšen na nadporučíka v záloze.


S V O B O D A Karel narozen 18.10.1912 ve Slaném, okres Slaný
otec : Josef SVOBODA
matka : Aloisie ZIKOVÁ
národnost : česká
stav : ženatý
povolání : sodovkář
vzdělání : obchodní škola

vlasy : kaštanové oči : modré
obočí : světlé nos : tupý
ústa : souměrná brada : kulatá
výška : 166 cm

Před válkou byl několikrát bez zaměstnání a střídavě pracoval jako úředník u firmy POPPER, jako kreslič u firmy Hruška, později po výkonu vojenské služby opět bez zaměstnání u rodičů, V roce 1938 po jistý čas pracoval jako dělník v sodovkárně firmy Havlín v Praze-Nuslích. V roce 1936 se stal spolunájemce sodovkárny v Běštíně u Berouna.
V květnu 1932 nastoupil vojenskou základní službu, kterou vykonával u 2.hraničářského praporu v Trutnově, zde absolvoval poddůstojnickou školu. V roce 1933 po jejím ukončení vykonával funkci velitele telefonního družstva. V mobilizaci byl zařazen na stejné funkci.
Z činné služby propuštěn 23.11.1938 v rámci demobilizace. V červnu 1939 odšel přes Polsko do Francie.

2.8.1939 presentován jako svobodník u 1.pěšího pluku cizinecké legie v Side bel Abbes v Saidě
26.9.1939 presentován v AGDE u čs.armády, zařazen ke spoj.rotě 2.pěšího pluku
16.11.1939 přemístěn velitelská rota 1.pluku
1.1.1940 povýšen na DESÁTNÍKA
10.1.1940 přemístěn k vel.rotě 3.pěšího pluku
1.4.1940 povýšen na ČETAŘE
25.5.1940 přemístěn k vel.rotě 2.pěšího pluku
13.7.1940 přijel do Anglie lodí ROD el FARAG, zařazen k 2.praporu 1.čs.brigády
28.10.1940 povýšen na ROTNÉHO
1.1.1941 vtělen k velitelské rotě 2.praporu
15.10.1941 přemístěn k II.odboru MNO pro ZÚ
15.8.1941 základní sabotážní kurz na STS-26 ve Skotsku do 13.9.1941
14.9.1941 para kurz na STS-51 do 20.9.1941
21.9.1941 přidělen na MNO II.odbor skupina D
23.6.1942 speciální radiokurz na STS-52 do 16.9.1942
3.5.1943 přidělen na Stanhope Terrace v Londýně
14.9.1942 ustanoven výkonným rotmistrem
17.9.1943 přidělen na čs.výcvikovou stanici STS-46 Chichiley Hall


7.3.1944 udělena Čs.pamětní medaile se štítkem F a VB
18.5.1944 zařazen do operační skupiny WOLFRAM
28.5.1944 absolvoval kurz přijímacích skupina na STS-40
výcvik s radimajákem EUREKA a S-phon
14.6.1944 absolvoval radiokurz na obsluhu stanic B1 a B2 na STS-52
3.7.1944 přesun letadlem do Itálie
13.9.1944 vyslán do operace

11.6.1945 přidělen k II.oddělení hl.štáb MNO zvlášt.skupina
2.11.1945 propuštěn do poměru mimo činnou vojenskou službu
26.1.1946 jmenován PODPORUČÍKEM pěchoty v záloze

1965 povýšen na NADPORUČÍKA v záloze

V letech 1945-1949 pracoval jako úředník Ministerstva zahraničních věcí a poté jako pozorovatel při meteorologické stanici v Ruzyni.