K pomníčku rtn. Bierského

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Stezka Wolframu, Vydáno dne: 06. 07. 2005

V úterý 5.6.2005 jsme se vydali na místo zákeřné vraždy rtn. Josefa Bierského na Smrku. Několikakilometrová trasa v parném vedru nám dala zabrat i bez vojenského vybavení. Asi po hodině ostré chůze jsme dospěli k pomníčku tohoto člena skupiny Wolfram.

Cílem této naší akce bylo naplánovat nejen trasu "Naučné stezky Wolfram", ale také projít významné místa, kde Wolfram působil. Navštívili jsme nejen místo, kde byl šesti ranami zastřelen J.Bierský, ale určili jsme také místo obytné i muniční zemljanky.

Po obou zemljankách toho ovšem moc nezůstalo. Ta obytná je po 60 letech propadlá a už z ní zbývá jen pouhá "rýha" v terénu. Její rekonstrukce, kterou bychom rádi zahájili napřesrok, bude tedy velmi náročná a nákladná. Ta muniční, je po explozi jen dírou v zemi a její určení nebylo tedy stoprocentní.

Každopádně jsme určili předběžnou trasu naučné stezky. A to tak, aby nejen kopírovala trasu druhé poloviny výsadku vedeného J.Černotou, ale zároveň brala ohled na současné turistické trasy a chráněné území.

Zároveň nabízíme všem turistům a zájemcům podíl na budování této stezky a obnově zemljanky. иван чай копорский чай