Naučná stezka Wolfram - Morávka

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Stezka Wolframu, Vydáno dne: 09. 11. 2007

V roce 2005 a částečně v roce 2006 jsme vybudovali svou první Naučnou stezku na Morávce. Stezka je věnována Paraskupině Wolfram, která v této oblasti v roce 1944 seskočila. Zde také její příslušníci zažili své první dramatické okamžiky v Protektorátu.

Stezka začíná na velkém parkovišti (vedle partyzánského památníku) a měří (tam a zpět) cca 23,5 km.

Tato naučná stezka se zaměřuje na seskok paraskupiny Wolfram v této oblasti a jeho následný přesun (a působení ) do oblasti Podolánek (Čeladná). Na cedulích jsou vypsány jednotlivé životopisy členů Wolframu a osudy celého výsadku. Stezka jde částečně po žluté turistické značce a následně po červené.

Cedule 1

Výchozí místo: Parkoviště Morávka.
Text: Stručný úvod o západních paravýsadcích a úvodní informace o skupině Wolfram.
Životopisy: Josef Otisk
Vzdálenost další cedule: 5 km. Žlutá turistická značka.

Cedule 2

Text: Přesun skupiny Wolfram z místa seskoku na Podolánky. Zavraždění J. Bierského.
Životopisy: Josef Bierský
Vzdálenost další cedule: 2,5 km. Žlutá turistická značka.

Cedule 3

Text: Seskok skupiny a zatčení Karla Svobody (zde byl zatčen). Oddíly ke zvláštnímu určení/použití.
Životopisy: Karel Svoboda
Vzdálenost další cedule: 3,3 km. Žlutá turistická značka.

Cedule 4

Text: Vzpomínky Vladimíra Řezníčka a připomenutí brněnských trampů, kteří na Wolfram nezapomínali ani za komunistické totality.
Životopisy: Vladimír Řezníček
Vzdálenost další cedule: 1,7 km. Žlutá a následně červená turistická značka.

Cedule 5

Umístění: na budově Kolářovy chaty na Slavíči
Text: Pobyt Wolframu v Beskydech a následný přesun na jižní Moravu.
Životopisy: Josef Černota

Dvě excelentní fotky u poslední informační cedule na Kolářově chatě.

Doplňková cedulka

Doplňková cedulka na Kolářově chatě.

Zde NS věnovaná paraskupině Wolfram končí. Zpět na Morávku se dostanete:

1. Můžete jít zpět přímo po modré turistické značce.
  2. Nebo se můžete se vydat po červené a následně po žluté - v tom případě navštívíte předcházející čtyři informační cedule NS Wolfram.
  3. Také si lze cestu zkrátit cestu po zelené (k ceduli č.3) a pak pokračovat po žluté.

Délka stezky tam a zpět po zelené tedy měří 23,5 km.

PÁR FOTOGRAFIÍ Z BUDOVÁNÍ STEZKY

Rekogniskace terénu a příprava trasy pro vybudování Naučné stezky.

Betonování patek pro cedule.

Výroba konstrukce cedulí.

Instalace cedulí - jak vidno, někdy i za velmi stížených podmínek.

Konečná fáze - umístění tištěných ploch.

Sunduk gold.ua