Informační cedule - Tanečnice sedlo

Autor: Petr Tryščuk <petr(at)v-klub.cz>, Téma: Tajemné Beskydy, Vydáno dne: 25. 11. 2007

Informační cedule je umístěná v sedle pod Tanečnicí a je jakýmsi rozcestníkem na další "pohanské" vrcholy v beskydech - Kněhyni, Radhošť, tanečnici a Čertův mlýn.

Umístění vývěsky:

PŘEPIS CEDULE:

Sedlo Tanečnice (1005 m.n.m.) je vhodným výchozím bodem pro další turistické výšlapy do okolí. Dá se odsud díky turistickému značení snadno dostat na vrchol Tanečnice, Čertův mlýn, do sedla Kněhyně i na Radhošť.
Všechna tato místa mají svou historii a váže se k nim celá řada pověstí s jedním společným jmenovatelem - mystikou. Jsou tato místa skutečně spjata s tajemným řáděním temných sil nebo s pohanskými reji starých Slovanů?

POHANÉ V BESKYDECH?

Jenom velmi hypoteticky by se dalo uvažovat o tom, že staří Slované navštěvovali vysoké a neprostupné beskydské vrcholy už v době Velké Moravy. Nejbližší známá velkomoravská hradiště jsou totiž až u Ostravy, Českého Těšína a u Hranic na Moravě.
Z toho lze usoudit, že příběh o Cyrilu a Metodějovi, kterak sochu Radegasta vyvrátili, je jen hezkou pověstí. Na druhou stranu vedla poměrně nedaleko (kolem Štramberka) prastará Jantarová stezka a přes Podolánky (Čeladná) vedla nejpozději od 13. století kupecká cesta do Uher. Zároveň víme, že ještě ve 12. století konali pohanští Slované své slavnosti na holých kopcích (na takzvaných lysých neboli svatých horách). ягоды годжи купить украина

První prokazatelní osadníci přicházeli do Beskyd až v průběhu 13.-14. století. Do tohoto období spadá vznik většiny okolních podhorských měst, obcí nebo hradu na Kozinci (Čeladná). Proto je mnohem pravděpodobnější, že pohanství (respektive staré zvyky) si přinesli sebou právě tito osadníci. Podle křesťanských zápovědí (zákazů) víme, že v této době byly staré zvyky dosud velmi živé. V tvrdém podhorském prostředí se následně udržely mnohem déle než kdekoliv jinde a existují prý dokonce zmínky o misii, která měla tyto zvyky z pod Radhoště vymítit.

Tyto zvyklosti, bujaré oslavy na kopcích, vědmy a lidská fantazie dohromady vytvořily směs, která dala vzniknout mnoha pověstem. A tyto pověsti daly následně horám jména.

ČTYŘI "POHANSKÉ" KOPCE:

RADHOŠŤ:
Tento vrch je zdánlivě nejvíce spjat s pohanstvím, neboť se přímo nabízí podobnost s bohem Radegastem (Radostným hostem). Odborníci však spojitost s Radegostem z Retry vylučují. Snad se jedná o shodu jmen nebo o místního "bůžka", který zde byl Slovany uctíván.

TANEČNICE:
Tanečnice sama o sobě říká, od čeho získala své jméno. Přesto se k tomuto pojmenování vztahuje několik docela rozličných pověstí, které si můžete přečíst přímo na jejím vrcholu.

ČERTŮV MLÝN:
Čerti a různí ďáblovi služebníci jsou mnohdy jen synonyma pro vše "pohanské". Čertův mlýn je zajímavé a poutavé místo, ke kterému se váží tajemné příběhy. Na informační ceduli se dozvíte také o "čertově stolu", který by možná mohl být i keltským dolmenem.

KNĚHYNĚ:
Nejtajemnějším vrcholem, co se pojmenování týče, zůstává bezpochyby Kněhyně. Protože i její jméno má prazáklad v "pohanských rejích" a v sídle pohanské kněžky. Informační ceduli naleznete v lese, na začátku staré stezky, směrem na vrchol Kněhyně.

DALŠÍ INFORMACE:

групон биглион