* Informační cedule na Ondřejníku

Přidáno dne 20. 03. 2005 (4242 přečtení)

Na Ondřejníku jsme v rámci našeho projektu instalovali informační ceduli pojednávající o významu ochrany mravenců a o důvodech zakrytování mravenčích hnízd.

Vážení návštěvníci hor,
V této chvíli se nacházíte na lokalitě Na Loukách v nadmořské výšce 800 až 840 metrů. Tato lokalita je významná především tím, že se v jejím okolí v současné době (2003) nachází nejsilnější populace lesních mravenců na hoře Ondřejník.
Lesní mravenci rodu Formica z našich lesů vinou člověka takřka vymizeli a bez pomoci jim hrozí naprosté vyhubení. V současné době jsou ohrožováni zásahy člověka, erozí, ale především nájezdy černé zvěře, jezevců a žlun. Tito pravidelně poškozují mravenčí kupy a při jejich malém počtu a oslabení mohou znamenat jejich zánik.

OCHRANA MRAVENIŠŤ: Zde podél cesty se nalézají kryty proti sesutí, které umožnily masivní rozvoj mravenišť (nárost nadzemní hmoty hnízda až o 25 cm za rok). Hlouběji v lese (směrem dolů) jsou vybudované kryty z pletiva, které chrání mraveniště proti poškození ze strany predátorů. Ochrana lesních mravenců je realizována od r. 2000.

O MRAVENCÍCH ODBORNĚ I OBECNĚ: Mravenci jsou fascinující skupinou blanokřídlého hmyzu. V absolutních číslech jsou vůbec nejhojnějším hmyzem na Zemi. U lesních mravenců mohou být počty v kolonii v miliónech, přičemž se v určitém ohledu celá superkolonie chová jako jeden jedinec. Jejich hnízda jsou ohromná, přičemž nadzemní část je mnohem menší, než ta pod povrchem. Některé mravenčí kupy dosahují výšky i dva metry!
Mravenci si také budují vlastní cesty (mravenčí dálnice), čímž vznikají dokonalé komunikace zahloubené do půdního profilu, nezřídka s tunely. Mravenci také dovedou vést své války, zotročovat jiné mravence či plánovaně "vyměnit" starou královnu za mladou. Dokáží si také "ochočit" jiný hmyz (a to nejen známé mšice) a využívat jejich "medoviny". Všechny lovy, války a další jejich činnost mohou ovlivnit vzájemnou komunikací, která je založena na jejich taktilní, kinoptické, akustické a chemické signální soustavě.

VÝZNAM LESNÍCH MRAVENCŮ PRO LES
  • Lesní mravenci jsou důležitou zdravotní policií lesa a to především vůči škůdcům. Ne že by si vybírali jako potravu právě je, ale zvýší-li se zastoupení některého druhu hmyzu v porostu (třeba při přemnožení škůdce), zvýší se i nabídka takové potravy a stoupne i její zastoupení v kořisti mravenců. Podle hojnosti potravy si mravenci také vymezí hranici svého potravního areálu.
  • Akční rádius dělnic může přesáhnout vzdálenost 100 metrů od hnízda, zpravidla však nepřesahuje hranici 50 metrů, takže efektivní osídlení lesa lesními mravenci by vyžadovalo zhruba dvě až tři hnízda na jeden hektar. Takové osídlení představuje 100 až 150 kilogramů biomasy mravenců. K zajištění potravních požadavků hnízd při této koncentraci musí dělnice získat denně asi 1 kilogram bílkovinné potravy. Vzhledem k tomu, že mravenci plní i jiné funkce a že se na decimování škodlivého hmyzu účastní s jinými predátory a parazity, kladný význam má i každé jednotlivé hnízdo. Odhaduje se, že středně velké hnízdo spotřebuje kolem 8 000 000 jedinců hmyzu za rok.
  • Početná mravenčí společenství tedy mají obrovskou spotřebu potravy a tam kde jich je dostatek může lesní zpráva úplně vynechat používání insekticidů, které nikdy nemohou být a nebudou plně šetrné k naší přírodě.
  • Mravenci nejsou jen dravci, ale také i kořistí - jejich výskyt způsobí například nárůst (někdy až trojnásobný) některých datlovitých ptáků (především datla černého a žluny zelené). V tzv. hladových obdobích (dlouhé deště, chladné počasí, chemické zásahy) jsou mravenci často významným zdrojem potravy i pro mnoho druhů pěvců.
  • Další význam lesních mravenců spočívá v "výsadbě" semen celé řady rostlin. Ze semen konzumují pouze jejich olejnaté a cukernaté výběžky, elaiosomy, aniž tím poškozují klíčivost semen. Týká se to převážně rostlinných druhů ve spodním patru smíšeného lesa přičemž bohaté bylinné a křovinné patro v blízkém okolí mravenišť nebývá zpravidla ohroženo listožravými škůdci, což výrazně zlepšuje životní podmínky ptactva i lovné zvěře.
  • V neposlední řadě jsou mravenci též významným činitelem půdotvorným. Nesčíslná množství mravenců a jejich potomstva, množství zásob i odpadků v hnízdech si vynucují rozsáhlou síť komor a spojovacích chodeb. Tam, kde to půdní profil dovoluje, sahá jejich systém do hloubky často více než jednoho metru.