České výrobky

* Kupujte české výrobky

Přidáno dne 20. 03. 2005 (5095 přečtení)

V roce 2002 jsme připravili k realizaci projekt na podporu českých výrobků. Bohužel se nám jej nepovedlo zrealizovat. Předkládáme Vám alespoň informace o projektu a přikládáme zároveň výzvu - pokud by někdo rád projekt dokončil, budeme velmi rádi.
Veškeré grafické podklady i organizační podklady jsou k dispozici.

Idea Akce 859
Všichni si v dnešní době uvědomuje jak moc je ekonomika našeho státu závislá na dovozcích ze zahraničí. Nic proti tomu, pokud se jedná o výrobky či přírodní bohatství, které náš průmysl v dostatečné míře není schopen produkovat a nebo dosud z jiných důvodů neprodukuje. Koneckonců takto funguje obchod po celém světě a přispívá tak i u nás k zlepšení životní úrovně.
Mnohem závažnější je situace v oblastech, kde český výrobce je schopen produkovat dostatečné množství daného zboží a přitom nemůže jeho zboží uspět proti subvencovanému zboží dovozovému. Přičemž jsou české výrobky většinou nejen srovnatelné kvalitou, ale mnohdy i v kvalitě lepší. Je to nejen vina špatné politiky vlády, ale i přístupu občanů. Velká část starších lidí také žije ještě duchem v komunismu, kdy zahraniční značka často byla zárukou kvality a pro okolí jasnou známkou přepychu. Ty doby jsou dávno pryč. Česká republika slouží podobně jako další postkomunistické země a země třetího světa jako velký odběratel zmetků všeho druhu a nekvalitního zboží ze "západu", kde by trh nikdy takové zboží nekoupil.
Vláda Česká republiky, stejně jako v celé své politické šíři, nehledí přespříliš na zájmy Čechů a podle toho vypadá podpora i českým výrobcům a prodejcům. Krom papírové podoby je minimální a mnohde i nulová. A přitom zkušenosti ze zahraničí nás poučily, že určitá forma snahy a informačních kampaní přináší své ovoce relativně brzy a jedná se o bohatou sklizeň. Když svou kampaň zahájila Irská republika, tak během krátké doby se zmnohonásobil objem prodeje irských výrobků a tedy se následně pozvedla i ekonomická úroveň celé země. Z této kampaně těžili doslova všichni Irové a nejen pár velkých mezinárodních firem, které zisky stejnak posílaly zpět za moře do svých sídel.
I naší snahou je pozvednout v lidech pocit sounáležitosti s vlastní zemí, cit vlastenectví a také jim jasně ukázat, že koupí českého výrobku pomůžou opět jen sobě. Domnívá-li se někdo, že ušetří stovku ve vietnamském stánku za pochybné zboží, tak se hluboce mýlí. Většina zboží je nekvalitní nebo nezdaněná, kradená, pašovaná či se jedná o falzifikáty. Nakonec se to projeví na daních a šetřivý občan tu stokorunu nezaplatí jednou, ale třeba třikrát.

Výzva k pomoci a zapojení se
Pokud se i Vy shodujete s tímto názorem a chtěli by jste pomoci při informační kampani "Kupujte české výrobky" čtěte dále. Jsou zde tři kategorie ve kterých se můžete i Vy zapojit a samozřejmě jakákoliv další nenaznačená oblast pomoci je také srdečně vítána.
1. Výrobní pomoc
Jste-li majitelem, nebo máte-li spojení, na firmy vyrábějící spotřební výrobky, na které by se dalo umístit logo této informační kampaně či text, nebo můžete-li v takovém výrobním podniku zajistit nižší výrobní cenu, ochotné jednání, ozvěte se. Jakákoliv levnější výroba je pro nás velkým přínosem.

2. Distribuční pomoc
Tato oblast je velice důležitá a také jak doufáme, se do ní zapojí hodně lidí. Naše první kampaň bude zaměřena především na igelitové tašky, které jsou k dostání v obchodech jako spotřební zboží (na nákupy). My nabízíme těmto obchodům k dispozici tašky, které budou z jedné strany potištěny logem informační kampaně "Kupujte české výrobky" a z druhé strany budou buď nepotištěné nebo mohou obsahovat logo daného obchodu či českého výrobce.
Hodně menších českých prodejců a výrobců si nemůže dovolit z časových, finančních důvodů, aby si nechali vyrábět vlastní potisky tašek s vlastním logem. My nabízíme možnost spojení více takovýchto obchodů (respektive prodejců), kdy na zadní stranu umístíme loga (adresy) jednoho až osmi zájemců. Při více zájemcích bude možnost vyrobit mnohem více tašek a cena za ně bude náležitě nižší.
První propočty hovoří, že když odejmeme ziskovou část, měly by být ceny tašek podporujících informační kampaň "Kupujte české výrobky" cenově srovnatelné s taškami, které nakupují obchody u prostředníků. Krom toho mohou mít na těchto taškách i své logo a dobrý pocit, že dělají něco pro svou vlast.
Vlastníte-li obchody (firmy) Vy nebo vaši známí, příbuzní, zvažte prosím tuto možnost. Čím více Vás bude, tím bude cena nižší, ale co je hlavní - tím větší bude úspěch. A o VLAST by nám mělo jít především.

3. Finanční a další pomoc
Jako cokoliv co se děje v neziskovém sektoru i tato informační akce nebude přinášet pořadatelům zisk. Ba právě naopak. Z tohoto důvodu uvítáme případnou finanční podporu.
Dále pokud máte nápady, návrhy nebo jen nám chcete pomoci při informační kampani. Schopnosti třeba graficky vylepšit-upravit logo. Celkový vzhled tašek

Zobrazen celý projekt | Garant projektu: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek