* Proč Čechům nevadí Lenin?

Přidáno dne 20. 03. 2005 (2650 přečtení)

Jako aktivní člen občanského sdružení Vlastenecký klub narážím při naší prezentaci již od samého počátku na jednu zvláštní bariéru. A tou je happeningová akce konaná Klubem Děčín - Upalme Lenina.

Náš místní Klub Ostrava podobnou akci nepořádá (snad do budoucna), ale to co o ní vím, z textů, vyprávění i fotografií mi dává právo tušit, že je to akce opravdu přínosná a pohodová. O jejím obsahu a smyslu jsem necítil nikdy potřebu diskutovat, připadal mi celkem jasný a srozumitelný, až jednou...
Překoná-li člověk prvotní odpor lidu českého proti výrazu "vlastenec" narazí v našem případě na "upáleného Lenina". Jednomu připadala tato akce násilnická, druhému by vyhovovalo kdyby spolu hořel komunista a nacista, třetí ji považuje za projev politiky.

Prvně bych se rád zeptal všech těch, kteří vidí tuto akci jako násilnou - byli by jste proti, kdyby hořel třeba Hitler? Určitě ne, tudíž je tato námitka pokryteckou, neboť jednoho zločince pálit (odsoudit) lze a druhého nikoliv. Přičemž, alespoň co se týče počtu mrtvých, je Leninova ideologie podstatně "úspěšnější" než Hitlerova.

K návrhu náhrady Lenina za Heydricha, ke které jsem byl i svolný, se velmi výstižně vyjádřil organizátor tohoto happeningu, Mirek Červenka, který se právem rozohnil, že chceme nahradit regionálního zločince zrůdou, která rozpoutala celosvětový teror! To mne donutilo více přemýšlet nad historickou úlohou Lenina a jeho dnešním pojetím. Zjistil jsem, že co se týče informovanosti o zločinnosti Lenina, je to docela bída. Pálení Lenina s někým z "druhé strany" je možná hezkou myšlenkou, ale o dost pracnější a neuskutečnitelnou. Lenin totiž nemá v nacismu ekvivalent. A aby měl happening hlavu a patu - musel by hořet Ribentrop a Molotov (což byli více diplomaté než ideologové) nebo Hitler a Stalin - což jsou však spíše děti režimu, ne jejich plní tvůrci.

No a třetím bod mne vždy nejdříve rozesměje a pak rozesmutní. Cožpak je v České republice tak hloupé povědomí o tom co je politikou a co ne? Vždyť pokud budeme brát jako politiku upozornění (navíc heppeningové) na člověka, který vyzýval k zabíjení rodin svých oponentů, bojujeme přeci proti totalitě?! Boj za svobodu byl vždy apolitickou doménou a politika tento boj většinou posunula do nové totality nebo alespoň nadvlády. Politikou je tím pádem jakýkoliv odpor proti nacismu, drogám, či jakýkoliv zájem o historii.

Vždyť právě historie se tak často vykládá podle politické potřeby. Všichni ti legionáři, historikové o tom ani neví, ale jsou vlastně "politische unverläßlich"!

Velkým zklamáním pro mne však byla Norka (mimochodem velmi vzdělaná učitelka se kterou se skrze třetí osobu znám), která při překladu informací o Vlasteneckém klubu na www stránky odmítla přeložit pasáž o Leninovi.

Přes všechny tyto útrapy a nepochopení musím předsevzít, že nelze ustoupit "neznalosti", ale je naší povinností si i nadále stát za svým. Krom sto miliónů mrtvých, které režimy vycházející z Leninovy ideologie už stihly zabít, jsou zde i stovky teroristů a tisíce mrtvých v celé Evropě, kteří jsou denní reálnou hrozbou. Vzpomeňme jen skupiny ETA a (p)IRA, které již dávno opustily svůj národní boj a daly se na boj marxistický. V Itálii a Francii byli levicovými teroristy zabiti stovky politiků. I náš jediný úspěšný politický atentát na Dr. Aloise Rašína byl spáchán také levicovým aktivistou.

Chceme-li mír pro naše děti, musíme jim také umět zvěstovat pravdivou historii o těch kteří místo míru zvolili utrpení. O těch, kteří toto utrpení posvětili pozlátkem, aby nebyla vidět prolitá krev.

Celý příspěvek | Přidal: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek