* Jak se vydařil Beltine 2002

Přidáno dne 22. 03. 2005 (2162 přečtení)

Kdo spolu s námi nebo po vlastní ose, navštívil letošní (2002) Beltine ve Valčově, jistě bude přesně vědět o čem chci nyní psát. Pro ostatní "Beltinem nepoznamenané" je dosud tento festival něčí neznámým nebo průměrným. Případně něčím negativním (jako kultem novopohanství či keltománií spojenou s eurocentrismem).

Obojí je špatně. Beltine je famózní započetí jara, plné ohňů, zpěvu, hudby, tance a veselí a v dané chvíli je jedno za "koho" tam jste. Všichni se naráz oprostí od svých občanských povolání a zařadí se do houfu ať už v kožešině z vlka nebo gotické zbroji (nepřesně nazývané brnění). Snad jen přilbice s rohy kazí pohled a náročnějšího posluchače (nemyslím "keltskou" helmici od Temže, ale paskvily dle hlouposti moderních ilustrátorů).
Ne jinak tomu bylo i letos. Pro mne však byl letošní rok něčím výjimečný. Rozhodl jsem se (konečně), že nebudu jen brečet nad tím, že Beltine na Severu Moravy nikdy neuvidíme a stejně jako Mohamed, i já se vydal nakonec k hoře (když hora nechtěla ke mně :).
Rozhodli jsme se domluvit a připravit autobus, který posbírá zájemce z co nejvíce koutů Severní Moravy, aby se nemuseli šíleně trmácet vlakem. K čemuž mě obzvláště motivovali lidičkové, kteří již několik let po sobě účast na Beltine podmiňovali jinou dopravou, než vlakem. Paradoxně, právě tito lidé nakonec stejně nejeli a jen tak potvrdili pravidlo, že kdo chce, pojede třebas i na oslu.
Věřím však, že pro nás ostatní byla doprava na Beltine ohromným časovým i finančním přínosem (krom nás samotných organizátorů) a také zdrojem nekončící zábavy již před i po skončení samotného svátku.