<z><b>Organizační informace</b>

* Představení Vlasteneckého klubu

Přidáno dne 02. 04. 2005 (1451 přečtení)

Vlastenecký klub vznikl především z vnitřní touhy aktivně zapojit se v občanském, neziskovém sektoru, který by byl postaven na národních a vlasteneckých hodnotách. Naší činností chceme přispět k podpoře pozitivních neziskových zájmových aktivit, kulturního a sportovního vyžití dětí i dospělých, ochraně přírody a obraně národních hodnot. Je nám tedy drahé vše, co činí 'tuto' zemi naši vlastí!
Forma občanského sdružení byla už jen logickým vyústěním a pokračováním v samostatné a dobrovolné činnosti jednotlivců a skupin a navazuje na několikaletou tradici kolektivů v jednotlivých regionech.

Pod naší hlavičkou se skrývá množství různorodých projektů, aktivit, činností a především lidí, jejichž hlavním motem je nezištně se zapojit do zlepšení současného stavu společnosti. Ve svém kolektivu se neustále snažíme sobě i jiným dokazovat, že vlastenectví, přátelství a kamarádský duch nejsou pouze výplodem romantických filmů, ale stále platnou realitou.
Jako apolitické sdružení soustřeďujeme ve svých řadách názorově různé osobnosti, kdy nejvyšší důraz klademe na vlastenectví, čestnost, spravedlivost, demokratičnost a kamarádství. O důvodu vzniku V-klubu: Skupina přátel je místem, kde můžeme potkávat nejen staré známé, ale i nové lidi, místo kde vždy získáme pomoc či radu. Zde se dozvíme novinky nebo si zavzpomínáme. Náš klub nám slouží k pohodovému prožití volného času i k činorodé činnosti.
Česká republika patří mezi země, kde mají občanské spolky dlouhou tradici. Proto i dnes je občanských sdružení působících v ČR velké množství. Avšak skoro vždy jsou úzce zaměřeny. Buď je to turistika, historie nebo ekologie a jen málokdy vše dohromady. Ve Vlasteneckém klubu se setkává velmi velké množství názorových proudů a zájmových skupin. Což nám (naštěstí) znemožňuje úzkou profilaci sdružení (potažmo začlenění do jiného o.s.).
Ze srdce fandíme všem, kteří čestně a nezištně pomáhají budovat naši vlast a to bez ohledu na to, zda je k tomu vede víra, vlastenectví, ekologický cit nebo přirozený altruismus. Nebráníme se spolupráci s takovými přínosnými subjekty a budeme jim vždy ochotni napomáhat radou, zkušenostmi a prací, avšak povětšinou vždy jen v konkrétních případech a pro konkrétní projekty.

O právním vzniku V-klubu: Registrace Vlasteneckého klubu proběhla na Ministerstvu Vnitru (ze dne 30. března 2001 pod číslem VS/1-1/46 612/OI-R) a umožnila nám zapojení do neziskového a grantového sektoru. Mohlo by se zdát, že většinu naší činnosti zvládneme i bez registrace, pravda, ovšem handicap nemožnosti působit na veřejnosti by zhatily část námi sledovaných cílů. Registrace nám tedy dává potřebný právní status. Jak vidno, nechceme naše aktivity vykonávat jen pro sebe, ale i směrem ke všem slušným spoluobčanům.

O pojmenování klubu: Z velmi širokého zájmového a členského záběru vyplynulo i následné pojmenování našeho sdružení na Vlastenecký klub. Kdybychom hledali název podle naší zájmové oblasti jako jiní, dostali bychom paskvil v podobě nějakého "Kulturně-sportovně-turistického.... klubu". Co taky lépe plnohodnotně splňuje požadavek na všechny naše aktivity lépe než vlastenectví?! Jaký cit v sobě lépe spojuje zároveň zájem o ekologii, sport, turistiku, kulturu, historii a mnohá další? Co stálo vždy za demokratickými neziskovými skupinami a který cit se podílel na formování národa a našeho státu!
Každý z nás má samozřejmě k vlastenectví trochu jiný vztah. Pro někoho se možná jedná o jeden ze stavebních kamenů pro smysl života, pro jiného je to nedílná součást života, kterou nepotřebuje nikterak ventilovat. Vlastenectví tedy celkově vnímáme jako velmi pozitivní cit, bez kterého je naše budoucnost v troskách - jak chcete žít bez ekologie, kultury, sportu atd.?

O zaměření klubu: Díky velkému množství názorových proudů a zájmových skupin v řadách V-klubu můžeme posloužit veřejnosti v mnoha ohledech. Nabízíme možnost se dostat k řadě informací a zapojit se do mnoha projektů, přes ekologii, válečnou historii, kulturu až po turistiku.

O členské základně klubu: Stejně jako u činnosti je i naše členská základna velmi různorodá. I přes nepříliš velký počet prošli Vlasteneckým klubem studenti, učitelé, profesoři, podnikatelé, váleční veteráni, odbojáři a lidé mnoha profesí. Počet členů se pořád mění (roste), takže nelze docela dobře říci kolik nás je - především však platí, že náš Klub není nějakou sektou a členství tedy není podmínkou k účasti na našich projektech. Ve skutečnosti jen přibližně třetina návštěvníků akcí je našimi formálními členy. Věk pro členství je dle zákona 18 let, ale je upravena stanovami na 16 rok.

O podpoře klubu: Jakákoliv činnost věnovaná rozvoji společnosti a vlasti je námi vnímána zásadně pozitivně. Zapojte se do ní také, my Vám vždy rádi poradíme. A pokud se rozhodnete nám dát důvěru a zapojíte se přímo ve Vlasteneckém klubu, určitě budeme potěšeni. Formy další pomoci jsou různé a my to ponecháváme čistě jenom na Vás.

O budoucnosti klubu: Je jen na nás, případně i na Vás, kam se bude Vlastenecký klub ubírat. Naše síly soustředíme na množství veřejných i interních zájmových aktivit a hodláme tak činit i nadále. Přijďte se mezi nás podívat nebo ještě lépe zapojit. V různorodosti je poznání a v jednotě je síla.

Zobrazen celý projekt | Garant projektu: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek