Slovanská lípa

* Význam lípy jako symbolu

Přidáno dne 03. 04. 2005 (4330 přečtení)

Často byl běh dějin zvrácen jediným předmětem a nemusel to být právě meteorit vyhubivší dinosaury a většinu života na planetě zemi. Jednalo se o obyčejné předměty neobyčejného významu. Excalibur sjednotil Angličany (ve skutečnosti Kelty proti Anglosasům, ale to není teď podstatné), Mekka se svým meteoritem se stala posvátným místem pro více než miliardu lidí.

Pravěcí lidé hledali symboliku v neživých i živých předmětech a přisuzovali jim lidské vlastnosti. Určitým výběrem prošlo i rostlinstvo a tak se vylouply na světlo stromy oblíbenější než ty druhé. A nemusely to být právě stromy plodonosné (ovocné) jako je například švestka, ba právě naopak. Pro Čechy se minimálně po 300 let stala takovým oblíbeným stromem lípa.
  • Lípa, monumentální košatý strom, v jehož stínu jsem si navykli tak příjemně odpočívat v letních parných měsících.
  • Lípa, která svým světelným i větrným stínem chránila nejednu dřevěnou stavbu či kapličku. A dobře je chrání dodnes.
  • Lípa, pod níž nalezne náhodný kolemjdoucí ochranu před letní přeháňkou.
  • Lípa, medonosný strom, který tisícům včelařů již po stovky let umožňuje nakrmit své včeličky.
  • Lípa, strom poskytující svým tělem potravu i úkryt množství živočichům, skrze všechny druhové třídy.
  • Lípa, ta pod níž se scházejí milenci, ke svým tajným setkáním. Ta lípa, která jejich tajemství nikdy neprozradí.
  • Lípa, jenž slouží i po své smrti - řezbářům k vytváření krásných předmětů, snad na památku padlého stromu.
  • Lípa, inspirující umělce k novým nápadům a dílům nebo jen lahodící našemu oku svým uklidňujícím vzhledem.
  • Lípa, která nám poskytuje své léčivé květenství, které užíváme proti nejen proti horečnatým onemocněním.
  • Lípa, strom, který roste na zemi již 2O milionů let.

To všechno a mnohem více je ta naše lípa česká. Avšak nejen ona, ale i mnoho jiných stromů nám poskytuje množství podobných výhod, třebaže ne v takovém množství a rozsahu. Lípa je významná nejen tím, že nám ulehčuje bytí, ale především svých skrytým významem.

Lípa totiž také je:
  • Symbolem který pravděpodobně od pradávna uctívali Slovné spolu s dubem na všech svých obývaných územích.
  • Symbolem, jenž v sobě ukrýval místní regionální duchy a bůžky a jenž byl lidem uctíván i jako náboženský symbol.
  • Národním symbolem, který spojoval Slovany především střední a jižní Evropy proti germánsko-uherskému útlaku.
  • Dodnes národním symbolem boje Lužických Srbů proti tvrdé germanizaci Horní a Dolní Lužice.
  • Národním symbolem jenž tak krásně oslavovali a opěvovali vlastenečtí básníci během národního obrození.
  • Národním symbolem dodávající sílu a víru mnoha mýtickým i skutečným hrdinům.
  • Národním symbolem jehož atributy (větvička, list, květ) se po mnoho generací dodnes stávají symbolem obrany proti okupaci a zničení naší vlasti.
  • Stmelujícím symbolem lidu zemí Koruny české v dobách jakkoliv těžkých.
  • A především symbolem české státnosti!
To všechno a opět mnohem více lípa je. Naším cílem tedy není jen ekologický a estetický význam tohoto stromu, ale především snaha oživit jeho duchovní rozměr. Zaměřujeme se pátrání po vzniku symboliky lípy, její historii a odkazech předků, mapování rostoucích památných jedinců a výsadbě lip.

Zobrazen celý projekt | Garant projektu: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek