Vlastenecký klub Působnost VK
Hlavní stránka Seznam projektů a akcí Návštěvní kniha Ke stažení Mail VK     KLUB PATRIOTYCZNY   WOŚCOJSKI KLUB - górnoserbski   VLASTENECKÝ KLUB   DOMOVINSKI KLUB   ISAMAALINE KLUBI   HEIMATKLUB   HJEMLAND KLUB     ! ! ! KOSOVO JE SRBSKO ! ! !   Více  
roh   Projekty sdružení roh

roh   Další informace roh
+ Ke stažení


roh   Vlastenecký klub roh
IČO: 26528177
DIČ: CZ26528177

Sídlo:
Kunčice pod Ondřejníkem 114
739 13

Kontakt:
777 103 532
informace@v-klub.cz

Transparentní bankovní spojení: 5678956789/5500

© V-klub, 2002-2007

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

bonprix

бонприкс

http://o-chae.com


* Jak postupovat při výsadbě lípy

Přidáno dne 03. 04. 2005 (14208 přečtení)

Chtěli si připomenout naše slovanské předky či obrozence, měli by jste za život vysadit alespoň jednu lípu. To pro nás znamenalo vytvoření manuálu a následně tohoto článečku. Určitě bych se na Vašem místě takové aktivity nebál, protože má rozměr nejen ekologický, ale také kulturní a vlastenecký. A přitom stačí udělat tak málo.

Když jsem pátral na Internetu po doplňujících informacích, které by se lípy jakkoliv týkaly jako národního symbolu, narazil jsem  i na zajímavou, či takřka totožnou myšlenku na adrese Strom života.
Zprvu jsem si říkal, zda zde neumístit pouze odkaz na jejich stránky, ale poté jsem si uvědomil, že naše konání není úplně stejné. Jejich idea byla prozatím časově  ohraničena a měla pouze ekologicko-estetický rozměr. Avšak my přes všechny kladné vztahy k přírodě hodláme vysazovat strom i z duchovního hlediska. Navíc od akce "Strom života", se nás jednoznačně týkají především listnaté stromy a přímo lípy. Dovolil jsem si z  jejich stránek převzít část textu a upravil ji pro naši potřebu. Pokud by jste chtěli vysazovat i jiné stromy, tak podrobnější informace o výsadbě například jehličnanů získáte na adrese naší adrese nebo na jejich všeobecném návodu při výsadbě.

Výsadba neveřejná mimo centra obcí:

Jedná se buď o pozemek, který Vám patří nebo patří vašemu známému. Nebo také na mezi, kde nově vzrostlý strom bude vítán jako větrolam. Takové místo vyžaduje určitou logistickou podporu, ale oproti "Veřejné výsadbě" opravdu minimální.

2. Výsadba veřejná a oficiální:
Aby váš strom měl šanci na dlouhý život, musíte předem vybrat vhodné místo. Vaše první kroky tedy musí vést na příslušný úřad: nejlépe obecní či jinak místní. Tam buď přednesete svůj návrh a zeptáte se, zda je vámi vybrané místo vhodné, komu patří, jaké jsou pro ně dlouhodobé výhledy - zda tam nebude budována třeba kanalizace nebo vodovod, přeložena silnice nebo cesta - zkrátka musíte společně vybrat takové místo, kde váš strom bude mít šanci růst alespoň příštích 100 let. Druhou možností je požádat úřad nebo zastupitele o vybrání takového místa. Konsultujte proto i odbory životního prostředí, výstavby a dopravy...
Nezapomeňte, že taková desetiletá lípa může mít půdorys koruny velký třeba jen 1 metr, ve 25 letech ale už více než 3 m, v 50 už kolem 5 m a ve stovce už potřebujete alespoň 8 - 10 m. V okolí by neměla být žádná stavba ani vedení elektrického proudu nebo telefonu, ale ani pod zemí v dosahu koruny by neměly být žádné inženýrské sítě.

3. Ekologické podmínky:
Místo pro výsadbu musí vyhovovat i stromu samému. Tady záleží nejen na půdních podmínkách, ale i na tom, jak daleko bude mít strom pro vodu, když na něj po létech zapomenete a nebudete jej zalévat a zda vůbec tam bude místo pro jeho korunu. Naštěstí lípy nejsou nijak náročné. Dokáží růst takřka všude: ve smíšených, lužních a svahových lesích. Půdy snáší jak vlhké, tak i vysychavé, zásadité, často vápenaté, humózní, kamenité i hlinité.
A to ještě není vše: vašemu stromu musí vyhovovat i klimatické podmínky. Pozor také na to, zda v blízkosti nevede frekventovaná komunikace, která je v zimě ošetřovaná solením vozovky. Roztoky takových solí stromům neprospívají a ony chřadnou a dříve opadávají. Budete li o vysazené stromy dobře pečovat a pozorně a pravidelně je prohlížet, mnoha chorobám tak můžete předejít.

4. Jak získat strom?
Dohodněte se s příslušnými okrasnými školkami nebo se správcem místní lesní školky na tom, aby vám vhodný strom rezervoval, případně jej během vegetační doby upravil. Strom, který budete vysazovat musí mít určité rozměry. Nesmí to být proutek do pomlázky, ale strom, jehož kmen je vysoký alespoň 150, nejlépe ale 180 cm. Ten kmen či ještě kmínek by měl mít obvod v prsní výši alespoň 10 cm.

Jamka:
Na vybraném místě připravte pro strom jamku. Protože stromek bude mít v prvních létech života na novém místě mnoho starostí s přizpůsobováním se novému prostředí, vybavte jej do prvních let alespoň tak, že mu připravíte jamku dostatečně velkou, tj. alespoň 1 m širokou a 80 cm hlubokou. Samozřejmě, že zkypřený prostor stromek uvítá . Na dno jamky uložte trochu ornice nebo lepší půdy. Nemusí to být zrovna kompost, lípy jsou opravdu skromné. Pak stromek umístěte do jamky a po stranách dohazujte ornici nebo kvalitní půdu. Přitom se na stromek dívejte alespoň ze dvou stran a kontrolujte, zda je kmínek stále svisle a občas jím zatřeste. Zem, kterou kořeny zasypáváte tu a tam přišlápněte. Nezapomeňte, že stromek musí být vysazen tak hluboko, jak rostl ve školce: neutopte jej, ani mu nenechte vyčnívat krček.

Zavětrování:
Důležitým úkolem je tzv. zavětrování, upevnění stromku tak, aby jej vítr nebo nenechavý vandal hned tak nemohli vyvrátit nebo zlomit. Obvykle postačí jeden kůl, u prostokořenných stromů zatlučený do dna jamky před výsadbou. Takový opěrný kůl by měl sahat podle kmínku až do výše nasazení korunky. U stromů s balem nebo kontejnerovaných tento způsob můžete použít bez rizika poškození kořenů a rozbití balu. Tehdy můžete použít buď opět jednoho opěrného kůlu, ale zatlučeného šikmo do strany ve směru převládajících větrů - nebo trojnožku. To je opěrný systém ze tří kůlů, zatlučených svisle vedle stromku a jeho balu a nahoře vzájemně spojených příčnými laťkami. Kmínek pak uvažte ke každému ze svislých opěrných kůlů. Všechny úvazy provádějte volné, tzv. do osmičky. Použijte k tomu široký - alespoň 2-3 cm - pevný úvaz. Po výsadbě nezapomeňte strom důkladně zalít tak, aby zem pevně přilehla ke kořenům nebo k balu.

Podporujeme tedy kohokoliv, kdo hodlá vysazovat jakékoliv stromy, neboť to vždy okrášlí naši vlast, ale my sami z výše uvedených důvodů upřednostňujeme výsadbu lip a hodláme ji provozovat nejen v hranicích České republiky, ale i v jiných místech s přetrvávajícím slovanským živlem. 

Granty, sponzoring a financování výsadby lip

Granty z neziskových organizací
Dnes se jedná především o grant zařazený jako "Strom života". My o tento grant hodláme zažádat v následujícím roce. Maximální výše grantu činí 20 000,- Kč. Pakliže máte zájem o tento grant, obraťte se přímo na jeho provozovatele nebo na nás.

Sponzorské dary
Pokud místo Vámi vybrané je schváleno magistrátem (obecním úřadem) jistě nebude problém získat svolení na obehnání vysazené lípy dřevěným plůtkem. Tento plůtek se jistě prodraží, ale zase naopak zviditelní význam vysazeného stromu. Dřevo na plot se pokuste získat sponzorsky od nejbližší pily (v omezeném množství jsme připraveni toto dřevo zdarma zajistit).


Informační tabulka u vysazené lípy: Chcete-li pořiďte ke stromu tabulku se jménem stromu, datem výsadby a příležitosti, k níž byl vysazen a proveďte o tom zápis do obecní kroniky. Není také na škodu poskytnout informaci o výsadbě obecním a regionálním novinám.

 Zvolte tedy k výsadbě nějaké významné datum, které dostatečně bude vystihovat význam oné události, ale zároveň bude vhodné z botanického hlediska. Nemusí se nezbytně nutně jednat o data z české historie, ale lípa vysazená jako projev česko - slovenského přátelství může být vysazena ve významný slovenský den. Pro takový případ je vhodné zajistit zástupce druhého národa - v tomto případě slovenského.


Celý příspěvek | Počet názorů: 0 | Přidat názor | Informační e-mailVytisknout článek

roh   Přihlášení čtenářů roh

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

roh   Zajímavé odkazy roh
Totalita - web proti totalitním systémům.
Vlastenci! na www
Web o Horní a Dolní Lužici.
Moravský vlastenecký etnofolk.

rodina.lv
Vlastenci


GNU redakční systém phpRS
GNU redakční systém phpRS

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.