* Lípa jako strom (biologický pohled)

Přidáno dne 03. 04. 2005 (7350 přečtení)

Lípa není, jak víme jenom národním symbolem, ale také medonosným stromem, který má mnoho dalších pozitivních vlastností. Přoi veškeré té historii by se nemělo zapomenout na taxonomii, protože by byla ostuda, vysadit někde na počest Slovanů lípu dovezenou z Ameriky. купить косметику оптом

Rod Tilia L. - lípa
Víceleté, listy opadavé, na větvích dvouřadé střídavé, nedělené, srdčité nebo na bázi uťaté, pilovité nebo zubaté, špičaté, palisty malé opadavé; květenství v dlouze stopkatých vrcholících, žlutavé nebo bělavé, vonné, listen blanitý, podlouhlý, k stopce květenství přirostlý a s ním opadavý. Květenství oboupohlavné, pravidelné pětičetné , androeceum (soubor tyčinek) obsahuje až 80 tyčinek, volné nebo nitkami srostlé v 5 svazečků, gynoeceum (pestík) pětipouzdrý, nažka tvrdá – oříšek s 1-3 semeny. Děloha dlanitě laločnatá.

Všechny druhy se mezi sebou  plodně kříží a kříženci, často popisovaní jako druhy, se běžně vysazují i v parcích a spontánně se šíří ve volné přírodě; pěstuje se též mnoho cizích druhů, které se druhotně šíří i v křížencích s druhy domácími.

Druh - Tilia platophyllos Scop. - lípa velkolistá

Popis
Strom až 40 metrů vysoký, větve rozkladité.
Listy: Listy široce až okrouhle vejčité, 3-12 cm velké, na bázi srdčité. pravidelně ostře, ale ne osinkatě pilovité, náhle zašpičatělé, na líci pýřité nebo lysé, na rubu světle zelené a zvláště na žilnatině pýřité. žilky 3° vynikl, souběžné, řapík 2-5 cm, pýřitý.
Květenství: visuté, 3 (2-5) květů, listen 5-12 cm, květy žlutavě bílé. Corolla (koruna květní) - 8 mm, androeceum (soubor tyčinek) - 30-40 ks.
Plody: kulovité nebo hruškovité, 8-10 mm, silně 5žebré, plstnaté, oplodí dřevnaté.

Druh - Tilia cordata Miller. - lípa malolistá

Popis
Strom, zřídka keř až 30 metrů vysoký, koruna široká, rozkladitá. Mladé větévky lysé.
Listy: Řapíky listů 1-4 cm, lysé, čepele nesouměrně okrouhle srdčité, 3-6(-9) x 3-7 cm, na bázi srdčité, jemně pilované, náhle zašpičatělé, lysé, jen na rubu v paždí žilek rezavě hnědě chlupaté, žilky 3° nezřetelné
Květenství: Vrcholík s 5-11 ((3-16) květy, přímý, ve třetině až polovině s čárkovitě jazykovitým listenem. Corolla (koruna květní) - žlutavě bílá
Plody: tenkostěnné, kulovité, v průměru 6 mm, slabě brázdité.

Výskyt
Světlé smíšené lesy dubohabrové, lužní a svahové lesy. Půdy vlhké i vysychavé, zásadité, často vápenaté, humózní, kamenité i hlinité. V teplejších krajích hojná, jinde roztroušená, často sázená.

Druh - Tilia vulgaris Hayne. - lípa obecná

Je možné, že se jedná o křížence (hybrida) druhů T. platophyllum a T. cordata

Popis:
Větévky: mladé větévky lysé.
Listy: čepele 6-10 cm velké, široce vejčité, na bázi šikmo srdčité až skoro uťaté, pilovité, krátce zašpičatělé, na líci tmavozelené, na rubu bledší, po obou stranách lysé, jen na rubu v paždí žilek rezavě hnědě chlupaté, žilky 3° sotva patrné nebo nevyniklé
Květenství: Vrcholíky nicí, 4-10 květů
Plody: Nažky široce vejčité, v průměru 8 mm.

Národní symbol: Velice pravděpodobně ano. Protože není jisté, zda se jedná o samostatný druh, doporučuje se v případě výběru dát přednost druhům T. platophyllum nebo T. cordata.

KLÍČ k určování druhů rodu Tilia sp. v České a Slovenské republice

1a    Listy na rubu lysé nebo pýřité, s chlupy jednoduchými
    2a    Plody vynikle žebernaté
        3a    Listy na rubu pýřité: Tilia platophyllos (Lípa velkolistá)