<ab>Stezka Wolframu

* Stezka paradesantní skupiny Wolfram

Přidáno dne 11. 04. 2005 (3178 přečtení)

Beskydské kopce ukrývaly za II. světové války nejen sovětské partyzány, ale také západní parašutisty. Šestičlenná paradesantní skupina Wolfram seskočila a operovala právě v oblasti Beskyd (Lysá hora – Smrk – Kněhyně). Cílem projektu je připomenout tyto odvážné vojáky a jejich válečné i poválečné osudy.

Projekt připravil a realizuje Vlastenecký klub Frýdek-Místek a podílí se na něm také:
  • Muzeum Beskyd - Mgr. Dvořák
  • Váleční výsadkáři - plk.Lukášek
  • Ministerstvo Obrany

Projekt svým jménem z Kanady zaštítil svým jménem poslední žijící člen skupiny Wolfram, plk. Matula.
Projekt finančně podpořilo Ministerstvo Obrany.

Cílem projektu je zmapovat trasu pohybu pro naučně - turistickou stezku. Její součástí bude umístění několika vzpomínkových informačních cedulí (formátu A2) - na místě seskoku, na místě zrádného zastřelení rtn. J. Bierského a další 2 až 4 cedule na dalších významných místech, kde Wolfram působil. Součástí projektu bude zpracování strojopisových vzpomínek výsadkářů do podoby volně dostupného leporela (formát A4), které bude zdarma poskytnuto úřadům a školám v oblasti působení Wolframu.

Cíle projektu: Leporelo - Mapa se zakreslenou trasou, doplněná příslušnou dokumentací a informacemi o působení skupiny Wolfram. Dále 4 - 6 instalovaných dřevěných informačních cedulí po trase působení Wolframu.

Celkový nový rozpočet projektu je 50000,- Kč.

Zobrazen celý projekt | Garant projektu: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek