* Vzpomínka na Jana Palacha - 15.8.2004 Smrk

Přidáno dne 15. 08. 2004 (2212 přečtení)

Vlastenecký klub se předloni (2004) v srpnu organizačně přidal ke vzpomínkové akci časopisu ON na vrcholku Smrku (je myšlen Smrk v Moravskoslezských Beskydech). Jak možná víte (nebo už víte :-), na hřebenu (kousek od památníčku Johna Lennona) je také památníček Jana Palacha. Od roku 2003 se měly tyto akce u výročí narození J.Palacha konat pravidelně.

Pro letošní rok jsme první neděli (15.8.04) po výročí narození, rozhodli uctít Palachovu památku i letos. Oproti loňskému roku více symbolicky a to výstupem na vrchol a položením kytice u jeho památníčku.

Další kroky již plánujeme ve spolupráci se Společností Jana Palacha, jejíž předseda by v srpnu 2005 měl na Smrk s námi dorazit také. Dále bude na vrcholu instalována informační cedule pojednávající o Janu Palachovi. Tu již sice plánujeme od loňska, ale ještě se nedostala na pořadí aktivit. Snažíme se také vypátrat kdo a kdy mohylu postavil. Bohužel tato naše snaha dosud vyplynula naprázdno a také kroniky zatím své tajemství nevydaly.

Okolí památníku a památník sám je pravidelně návštěvníky hor udržován neboť na sousedním "Lenonovi" se zima a neúdržba projevila celkovým zhroucením kamenné mohyly.

A protože jsme nebyli jediní, kdo ten den u jeho památníku postál a kytku zanechal, zbývá nám naděje, že odkaz Jana Palacha stále žije.