* Výsadek Wolfram; P.J.Kuthan

Přidáno dne 10. 07. 2005 (4653 přečtení)

Cílem výsadku Wolfram bylo vytvořit z příslušníků domácího odboje speciální komanda, do jejichž velení budou postaveni jednotliví příslušníci skupiny.
S použitím operačního materiálu měli provádět bojovou činnost v podobě přepadů, sabotáží, destrukcí a atentátů na významné konfidenty. Tuto činnost měli rozvíjet na území Moravy, případně až na Slovensko. Také měli udržovat radiospojení s Londýnem.

Členové výsadku: kpt.Otisk Josef (33 let), rtn. Bierský Josef (24 let), rtn. Černota Josef (28 let), rtn.Řezníček Vladimír (25 let), rtn. Svoboda Karel (31 let), čet. Matula Robert (26 let)

Operační území: Protektorát Čechy a Morava
Datum vysazení: 14.9.1944 u Nytrové

Průběh: Během seskoku vítr celou skupinu rozfoukl. Bierský dopadl blízko stanoviště německé stráže, která po něm začala střílet. Palbu opětoval, zastřelil dva strážníky a úspěšně se stáhl.
Svoboda dopadl rovněž osamocen. Jelikož neznal okolí, zakopal svůj operační materiál včetně radiostanice a snažil se vzdálit z místa seskoku. Zbytku skupiny se podařilo z místa dopadu bezpečně uniknout. Svoboda byl při hledání pomoci zatčen četníky před restaurací v Morávce a po zjištění pravé totožnosti předán Gestapu. Zbytek skupiny se 24.9.1944 bezpečně sešel na smluveném místě.
Od příslušníků domácího odboje se dozvěděli o zajetí rtn.Svobody. Při bilancování konstatovali, že při seskoku a zajetím Svobody ztratili podstatnou část svého operačního materiálu. Snažili se proto alespoň dobře ukrýt.
V lese si zřídili maskovanou pozorovatelnu, která se stala jejich hlavním stanovištěm. Mezitím na Gestapu ze Svobody doslova vymlátili kde ukryl radiostanici a svůj operační materiál. Odmítal stát se konfidentem a vyzradit klíčové informace. Byl proto poslán do koncentračního tábora Flossenburg.

Skupina zatím organizovala síť svých spolupracovníků. Kontaktovala úspěšně vedení Rady Tří, a dále další paraskupiny CALCIUM, CLAY a CARBON. Snažila se kontaktovat Londýn a vyžádat si shoz dalšího operačního materiálu náhradou za ztracený. Začala spolupracovat s 1.partyzánskou brigádou Jana Žižky, z jejichž řad posílilo sestavu spolupracovníků skupiny zvláště vybraných 20 partyzánů. Byla partyzánům předána i jistá část finančních prostředků, jimiž byla skupina vybavena pro podporu své operační činnosti.
Při jedné z akcí byl 19.10.1944 jedním z partyzánů zavražděn rtn.Bierský – kvůli finančním prostředkům skupiny, jejichž část měl při sobě. Vrah tehdy nebyl zjištěn a zůstal tak mezi partyzány utajen dále ve styku. Jednalo se totiž o nastrčeného konfidenta Gestapa. Skupina tak přišla o dalšího vycvičeného muže. Pozdější menší incidenty včetně zaměření tábora přiměly kpt.Otiska vydat rozkaz oddělit se od partyzánů a operovat dále samostatně. Od partyzánů si vybrali pouze šestici mužů (dle partyzánského velitele těch nejlepších) jako doplnění svých řad. Netušili, že mezi vybranou šesticí je i Bierského vrah.
Mezitím po oddělení skupiny od partyzánů byl partyzánský oddíl rozehnán náhlým německým útokem při velké zátahové akci. Zatčeno bylo i množství spolupracovníků skupiny. Skupina tak byla rovněž lokalizována a byl na ní proveden další rozsáhlý zátah. Z nastalého obklíčení se její příslušníci prostříleli, ale ztratili při rychlém úniku velkou část svého stávajícího operačního materiálu.
Kpt.Otisk přestal důvěřovat partyzánům a nařídil odpoutat se od partyzánů zcela a příslušníkům skupiny proniknout západním směrem. Ukryli se krátce u příbuzných rtn.Řezníčka, kde zregenerovali síly a nervy. Poté absolvovali dlouhý vyčerpávající pochod, kterým unikli z utahující se obkličující smyčky německých jednotek. Dorazili nakonec do Líšně u Brna, kde zcela vyčerpáni se ukryli u příbuzných kpt.Otiska. Zde přečkali zimní období, během něhož se snažili vytvářet novou síť spolupracovníků k vytvoření bojových komand.
Gestapo však po nich stále pátralo a zkoušelo na ně znovu nasadit své konfidenty. Jedině díky přísnému dodržování zásad konspirace vděčili za svou bezpečnost před nimi. Bohužel se jim opětně již nepodařilo kontaktovat vedení domácího odboje ani ostatní paraskupiny, s nimiž svým únikem z původního prostoru ztratili kontakt. Navíc byli prakticky bez operačního materiálu.

Pod velením kpt.Otiska skupina přepadla 13.4.1945 německé stanoviště v líšeňském zámečku, kde se i vyzbrojila. S využitím nových spolupracovníků, z nichž se jim podařilo sestavit několik komand, zahájili příslušníci skupiny na jaře tedy další bojovou činnost. Napadli houževnatě ustupující německé jednotky.
Počátekem května 1945 se skupina WOLFRAM u Jiříkovic spojila s postupující Rudou armádou, čímž ukončila svou operační činnost.

Ztráty: 17%
Výsledek: Malý úspěch, vyplývající ze ztráty operačního materiálu.

Text poskytl autor knihy "Muži zvláštních operací D", Pavel J. Kuthan

p.s. V textu jsou drobné technické chyby, ale vzhledem k tomu, že se jedná o přepis z knihy, ponecháváme text v původním znění. имбирь имбирный чай для похудения