* Odkaz předků

Přidáno dne 02. 11. 2007 (6536 přečtení)

Náš národ, nebo alespoň jeho vlastenecká část, si dnes připomněla vznik samostatného Československého státu. Je to již 89 let, co se náš národ vymanil z 300leté poroby...
Bohužel i tento náš nejvýznamnější státní svátek se pomalu stává více dnem volna a přehlídkou politiků, než důstojnou vzpomínkou na hrdinné předky. http://sonna.com.ua

Naše svoboda a samostatnost je velkou výsadou. Větší než si dnes mnozí myslí, neboť i po II. světové válce zůstaly mnohé národy bez své národně státní svébytnosti. Za slovanské národy připomeňme třeba Lužické Srby, jejichž kulturní a národní vymírání pokračuje i v dnešních časech.
Pokloňme se tedy památce předků, neboť bez nich bychom my zde nebyli. A nebo bychom to nebyli my, právoplatní synové a dcery českého, slovenského a moravského národa.

Vznik Československa byl souhrou tužeb, dřiny a odříkání. Nebylo by naší samostatnosti bez Masaryka. Ovšem T.G.Masaryk by nebyl ničím bez československých legií a ty by nevznikly, kdyby nenavázaly na Sokol a další národně obrozenecké spolky. Ne Masaryk, ne legie, ale národní obrozenci a myslitelé, byli tím prvním hybným kamenem, tou silou, která nám umožnila zvolit si svobodu místo poroby.
V tomto duchu tedy pokračujme i nyní, neboť především spolky a sdružení budou hrát svůj prim i v budoucích časech. Nezapomeňme, že nezisková práce pro národ, patří nepochybně mezi ty nejušlechtilejší lidské činy. /catalog/postelnoe-bele/