* Výroční zpráva o.s. Vlastenecký klub pro rok 2006

Přidáno dne 28. 02. 2007 (3494 přečtení)

Vlastenecký klub působil jako organizační jednotka v roce 2006 v České a Polské republice, v těchto městech: Brně (CZ), Děčíně (CZ), Frýdku-Místku (CZ), Praze (CZ), Budišově nad Budišovkou (CZ), Ostravě (CZ), Olštýně (PL) a Pile (PL). Svou činnost zaměřil především na kulturní, kulturněhistorické, turistické, vzpomínkové a ekologické aktivity.

Výčet aktivit:

1.                Kultura a historie:

a.     Propagace II. odboje – Naučné stezky

Vlastenecký klub Ostrava, Frýdek-Místek a Budišov nad Budišovkou se zapojily do realizace projektu Propagace II. Odboje v oblasti Severní Moravy a Slezska. Projekt Propagace II. odboje byl podpořen Ministerstvem obrany, obcí Morávka a městem Brnem-Líšní. Cílem projektu bylo dovybudování Naučné stezky Wolfram Morávka a vybudování nové Naučné stezky Wolfram Čeladná – Podolánky.

Celkový rozpočet projektu byl 85 121,- Kč (Dotace dohromady činily 61 000,- Kč)

b.     Staroslovanská historie

Vlastenecký klub Ostrava, Frýdek-Místek a Budišov nad Budišovkou se již 3 roky věnuje Oživlé historii zaměřené na 9-10. století. V rámci tohoto projektu jsme připravili několik pracovních dílen a účastnili e několika akcí pro veřejnost.

Celkový rozpočet projektu byl 16 625,- Kč

c.      Přednášky a besedy

V roce 2006 jsme připravili pouze besedy na Základních školách věnované partyzánskému a protinacistickému odboji. (VK Frýdek-Místek)

Celkový rozpočet projektu byl 0,- Kč

d.     Svátek keltské kultury Beltine

Vlastenecký klub Ostrava ve spolupráci s organizátorem této oslavy jsme již po páté organizovali autobusový zájezd z Ostravska na tuto jinak špatně dostupnou akci. Využita byla plně kapacita autobusu a celá oslava se zdárně vydařila.

Celkový rozpočet projektu byl 13 500,- Kč

2.                Pietní aktivity a aktivity vztažené na suverenitu vlasti:

a.     Upalme Lenina

7.11. proběhl v Děčíně již šestý protitotalitní happening "Upalme Lenina". Akce Vlasteneckého klubu Děčín se jako vždy konala na meziříčním ostrohu Labe a Ploučnice u železničního mostu. Podařilo se přilákat i širší veřejnost, jež sebou přinesla nejen požadovanou dobrou náladu a knihy či jiné relikvie propagující myšlenky komunismu (na spálení).

b.     Čajánkovy kasárna

Došlo k opravě velkoformátové informační cedule u bývalého objektu Čajánkových kasáren v Místku. Tato cedule bude instalována 11.3.2005 ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Ministerstvem obrany.

c.      Pietní výstup k mohyle Jana Palacha

Již třetím rokem jsme se v srpnu (na Palachovo narození) vydali k jeho mohyle na hoře Smrk.

3.                Turistika a sport:

Za rok 2006 jsme připravili 15 větších plánovaných turistických a sportovních akcí na které se dostavilo okolo 150 lidí. Akce se konaly v Beskdydech, v Jeseníkách a na Děčínsku.

4.                Ekologie:

Ve spolupráci s PS Podbeskydí a ČSOP jsme se opět zapojili do ochrany lesních mravenců (Formica) na Ondřejníku. Zde jsme instalovali 4 ochranné kryty a provedli inventarizaci rozsáhlého území. Už třetím rokem jsme se také zapojili do akce CHKO Beskydy na mapování divokých šelem.

5.                Aktivity v Polsku:

I nadále spolupracujeme na opravě památníku padlým vojákům v I. A II. světové válce v Leszkově (Pila).

Zároveň spolupracujeme s vlasteneckými uskupeními v Litvě.

Finanční rozvaha:

Hospodaření organizace (v Kč) v roce 2006:

Příjmy:

• Příspěvky ústředních orgánů, krajských, magistrátních, obecních úřadů                  6 000,-
  • Dary nadací, z podnikatelské sféry apod.                                                           55 000,-
  • Příjmy z členských příspěvků a členských darů + úroky                                        74 650,67
  • Příjmy od odběratelů služeb celkem                                                                          0,-

Skutečné příjmy celkem                                                                           135 620,67

Výdaje:

Celkové výdaje v předcházejícím kalendářním roce (2006)                                135 239,10

Předpokládaný - plánovaný rozpočet na rok 2007  (v Kč)

• Příjmy od odběratelů služeb celkem                                                                  15 000,-
  • Příspěvky ústředních orgánů, krajských, magistrátních, obecních                          70 000,-
  • Dary nadací, z podnikatelské sféry apod.                                                             5 000,-
  • Příjmy z členských příspěvků                                                                            40 000,-

Plánované příjmy celkem                                                                          130 000,-

Odpracované dobrovolnické hodiny:

Členové Vlasteneckého klubu a naši spolupracovníci oddělali zcela zdarma okolo 420 hodin na přípravách kulturních akcí, 29 hodin na přípravách turistických a sportovních aktivit. Na ekologické činnosti bylo odpracováno přes 280 manuálních hodin a dalších hodin v terénu. Na přípravách historických a pietních aktivit bylo odpracováno po 22 hodin.

Celkem bylo na přímých výstupech odpracováno Vlasteneckým klubem nejméně 751 hodin.

Výroční zpráva byla zpracována podle podkladů z Místních klubů VK.

Dne 28.2. 2006 v Ostravě

Petr Tryščuk, předseda

mangosteen soap benefits mangosteen soap