* Informační cedule - Čertův mlýn

Přidáno dne 01. 11. 2007 (4590 přečtení)

Tato informační cedule je umístěná přímo na vrcholu Čertova mlýna vedle turistického rozcestníku.
Cedule pojednává především o kamenném útvaru - čertově stole. Jsou zde zmíněny pověsti i odborné názory na Čertův stůl a je také zmíněno pojmenování tohoto místa.

Umístění vývěsky:

• Obecné pojmenování místa: Čertův mlýn, vrchol
  • Turistická značka: červená, zelená
  • GPS: 49°29'36.28"N; 18°17'53.09"E
  • Odkaz na mapu:  ATLAS - AMAPY
  • Datum umístění: 2002, nově: 2007

PŘEPIS CEDULE:

Čertův stůl nalézající se na Čertově mlýně, je bezpochyby jedním z těch kamenných útvarů, které nadmíru jitří lidskou představivost. Podle pověsti je to stůl, který měl sloužit čertovi, neb si lidé nedokázali představit, jiný původ tohoto útvaru. Vždyť jen kamenná deska stolu má úctyhodných 6,5 tuny.

PŘÍRODA: Významná ekologická nika

Nyní se nacházíte na nejvyšším vrcholu zlínského kraje. Tento vrchol a přilehlé oblasti jsou součástí největší beskydské Národní přírodní rezervace Kněhyně - Čertův mlýn o rozloze 195 ha. Nachází se zde celkem pět pseudokrasových jeskyní o délce od 5 do 74 m. V rezervaci také roste celá řada vzácných rostlin a žije zde mnoho chráněných živočichů. Vyskytuje se zde i náš jediný slepý střevlíček (Pseudanophthalmus pilosellus), velký 4 mm. Tento druh mimo Beskydy v ČR už nikde jinde nežije.

POVĚST: O čertovi kterak stavěl mlýn

Před dávnými časy bydlela pod starou hutí selka s jedinou dcerou. Ta byla již při letech, a proto si jí chasa málo všímala, takže jednou mrzutě pronesla: ,,Kdyby sám čert přišel, hned bych ho chtěla". Brzy poté přišel na přástky v té chalupě myslivecký mládenec, který hned kolem domácí dcery se měl, matka však řekla, že myslivci nemají žádného domova. Zdráhala se dáti mu dceru za ženu. Ale když vychloubal se bohatstvím svým, dceru mu konečně slíbila. Stanovila si jedinou podmínku, aby do osmačtyřiceti hodin tam na vrchu vystavěl mlýn, aby se v něm hned mohlo mlít. Při tom zůstalo. альфа банк украина голд максимум
Druhého dne k nim přišel starý strýček, který sotva uslyšel, co se stalo, zachmuřil svou tvář a hned se pokřižoval. Jen se otázal ,,nepodívali jste se mu na nohy, neměl snad koňské kopyto?". A vypravoval, jak od rána již po Bečvách starý žebrák jakýsi chodí a všechny kohouty skupuje. I radil jim, aby si jednoho kohouta dobře uschovali. A tak se stalo, že když žebrák ten skutečně i k nim přišel, řekli, že nedávno kohouta zabili. Žebrák se zaškaredil a odešel pryč. Čas docházel, myslivec stavěl mlýn a dílo se mu dobře dařilo.
Když pak nastala druhá noc a mlýn již byl téměř hotov, zakokrhal brzy po půlnoci kohout, jejž selka na střechu stavení vysadila. Tu čert, který právě nesl velikou skálu na zádech řetězy opásanou, upadl s kamenem a moc jeho byla zlomena. Skála ta pak do dneška leží pod horou a jsou v ní čertova záda a čertovy řetězy vytlačeny.
Na hoře pak, kde mlýn již téměř dostavěn byl a i strouhy byly vykopány, byla u mlýna chalupa, ve které pak strašilo, takže tam nikdo nechtěl nocovat. Až jeden odvážný vysloužilý voják tam přenocoval, čerta hromničkou zkrotil a od něho si vynutil slib, že tento kraj pro příště již nechá na pokoji.

HISTORIE: Čertův stůl - Megalitiká památka v Beskydech?

V moderní době si lidé navykli vnímat "čertův stůl" jako jeden z geologických úkazů, které dokáže vykouzlit jen matka příroda. Byli však i takoví, kteří zašli o něco dále a začali přemýšlet, zda "čertův stůl" není přeci jen lidským dílem. Kamenné stoly nestavěli jen Keltové, ale i jiné národy. Jak dnes víme, technické problémy se stavbou naši předkové zvládali bez problémů i v případě mnohem náročnějších staveb.
Nejedná se přeci jen o primitivní observatoř, hrob náčelníka nebo místo pohanského ritu?
Doc. Jan Folprecht podrobil toto místo studiu. První jeho hypotéza byla, že se jedná o náhrobek keltského vojevůdce. Mohl jím být sám gótský vojvoda Radagost (původem byl Skyt), který roku 405 s velkým vojskem napadl římské kraje. Což bylo podloženo představou, že v profilu hrany kamenného kvádru můžeme spatřit podobu Radagosta (dle lidových pověstí je v profilu podoba čerta). Ale následně došel k přesvědčení, že "čertův stůl" je megalitickou památkou podobnou dolmenům nebo-li kamenným stolům.
Pro tuto teorii hovoří nejen jeho symetrie, ale také postavení. Přesně v jeho ose se totiž nachází vrchol Radhoště a z dutiny stolu lze o jarní a podzimní rovnodennosti pozorovat západ slunce nad Radhoštěm.

Jak je to tedy doopravdy?

Podle nás je zřejmě nejpravděpodobnější, že Čertův stůl je místem, které vzniklo přirozenou geologickou činností. Naši předkové si tohoto místa všimli a snad i ho využívali jako primitivní observatoř. Tedy k určení rovnodennosti a následného časování polních prací. Mohlo sloužit také jako místo kultovního charakteru, neboť se nalézá mezi Tanečnicí a Kněhyní (obě mají vlastní informační cedulky). Také označení "čertův" je často připojováno k místům, kde se podle pověstí konaly různé "pohanské" rituály a slavnosti.

DALŠÍ INFORMACE:

бонприкс бесплатная доставка каталог бонприкс