* Informační cedule - Tanečnice vrchol

Přidáno dne 01. 11. 2007 (3803 přečtení)

Informační cedule je umístěná přímo na vrcholu hory Tanečnice (pod směrovými cedulemi KČT).
Tato cedule pojednává především o pověstech, které vedly k pojmenování této hory a o starých "pohanských" rituálech.

Umístění vývěsky:

• Obecné pojmenování místa: Tanečnice, vrchol
  • Turistická značka: červená
  • GPS: 49°29'36.96"N; 18°16'38.03"E
  • Odkaz na mapu:  ATLAS - AMAPY
  • Datum umístění: 2003, nově: 2.11. 2007

PŘEPIS CEDULE:

Tanečnice - takové pojmenování kopce či vrchu se v Beskydech objevuje na několika místech a vždy se k němu váže vícero pověstí.
Je otázkou, podle které z nich, byla Tanečnice pojmenována, ale ty o pohanských oslavách na jejím vrchu by mohly mít nejreálnější základ. Je to jen na Vás, které variantě dáte přednost.

O pohanských slavnostech

Ještě v nedávné historii, se v Beskydech i na mnoha dalších kopcích konaly slavnosti, jejichž prapůvod byl v dávné pohanské historii. Slované ve významné dny (jako byl například Slunovrat) vystupovali na mnohá návrší a zapalovali zde ohně. Tyto slavnosti se neobešly bez veselení a hodokvasu. A vždy byly doprovázeny bujarými tanci, které měly účastníkům i celému rodu přinést zdraví a přízeň bohů.
I po přijetí křesťanství se mladí lidé účastnili podobných oslav a tančili na kopcích. A po těchto tancích byly pojmenovány mnohé vrchy, díky čemuž naleznete Tanečnici také pod Soláňem a nad Malenovicemi ve Slezsku. Tanečnice u Radhoště byla pravděpodobně významným a až kultovním místem, kde se slavnosti podobného rázu uchovaly ještě dlouho poté, co bylo oficiálně přijato křesťanství.

POVĚSTI:

Nešťastníci na Tanečnici
Pověst též vypráví, že naši pohanští předkové se velmi štítili mrtvol sebevrahů, proto je nepohřbívali v dědinách, nýbrž je vyváželi na vrchol Tanečnice, nechávajíce je tam i s povozem na pospas dravé zvěři.

Čarodějnice na Tanečnici
Později, již za dob křesťanských se slavnostní a veselé noci proměnily v noci čarodějné. O filipojakubské noci slétaly na Tanečnici čarodějnice z celého kraje - přijížděly na pometlech, ohřeblech a ty nejstarší v dížích. O jejich ďábelských rejích a divokých tancích si lidé vyprávěli mnoho příběhů, jen nikdo nebyl jejich tancům přítomen. Lidé se o tomto večeru Tanečnici vyhýbali i prostým pohledem, natož aby se šli přesvědčit, zdali je to, co slyšeli vyprávět již od svých předků, pravda.

O líné Barce
Daleko proti proudu času, kdy na horách ještě rostly pralesy a v nich žila divoká zvěř, přišli do těchto končin první lidé. Káceli lesy, kypřili půdu a stavěli koliby. Všichni pilně pracovali, jenom Barka, nejkrásnější děvče, lenošila. Kmet rodu se starostlivě tázal, zdali není churavá. Tu přikázal dvěma mužům, aby ji sledovali. Barka každou noc vyběhla do lesa a tam uprostřed věkovitých stromů tančila v měsíčním světle kolem modřínů.
Tak to šlo pořád, Barka s ničím nepomohla, ovce nepodojila, s úklidem nepomohla, jenom tančit se jí chtělo. Samotný Radegast, bůh tohoto kraje, se rozhodl, že Barku potrestá. Když zase jednou tančila, najednou se jí nohy začaly pohybovat pomaleji a pomaleji, až ji přestaly poslouchat. S hrůzou hleděla, jak začíná vrůstat do skály, celé tělo jí zkamenělo, celá se měnila a už si ani nebyla podobná. V pastevecké osadě ráno marně sháněli Barku. Šli ji hledat na palouk, na kterém vždycky tančila. Ani tam nenašli. Přes noc na tom místě vyrostla veliká hora. Její svahy spadaly jako záhyby dívčiných sukní a celá hora měla podobu zkamenělé tanečnice. Lidé pochopili, že to Radegast proměnil lenošnou Barku v horu. A nazvali tu novou horu Tanečnicí.

O zbojnících
Jiná pověst vypravuje, že tam blízko v Hrozenkovském lese měli sídlo zbojníci. Měli tam své úkryty bezpečné, prý také zděné komory, do těch schovávali naloupené věci, také peníze a skvosty, a tak tam po nich poklady zůstaly. Co se jich lidé nahledali, ale nikdo nic nenašel. Také se povídá, že drak ty poklady hlídá, nebo že černý pes na nich sedí. O těch zbojnících se říká, že domácímu lidu neubližovali. Chodili si také na salaše pro mléko, tam byli dobře známí. Veselí byli, rádi si zatancovali. Do hospody se jim nechtělo, čert tomu věř, nechtěli se dát chytit. Ale zvali k sobě nahoru na ten vrch děvčata ze salaší, měli tam taky muzikanty a tak často na rovince byl tanec. A když se dost vytancovali, obdarovali i děvčata i muzikanty a poslali je domů! A tak prý od toho tance dostala hora své jméno.

Na dnešní Tanečnici již bohužel lepé děvy nekřepčí a ani zde neukládáme sebevrahy. Jen mnohý z kolemjdoucích pro štěstí navrší kámen na jednu z četných mohyl a doufá, že nevyslovené přání mu bohové splní.
A Vy milí turisté, pokud Vás nohy ještě unesou, vydejte se dále na Čertův mlýn, kde podle pověsti buď čert mlýn stavěl a nebo mocná příroda podivné místo zformovala.

DALŠÍ INFORMACE:

springo купон springo киев