<ab>Stezka Wolframu

* Naučná stezka Wolfram - Podolánky

Přidáno dne 09. 11. 2007 (7735 přečtení)

V roce 2006 jsme vybudovali v Čeladné - Podolánkách naučnou stezku věnovanou Paraskupině Wolfram.

Stezka začíná od horského hotelu Srdce Beskyd a měří (tam a zpět) cca 5,7 km. Na tuto stezku navazuje samostatná velkoformátová informační cedule v místě zavraždění Josefa Bierského.

Tato trasa se zaměřuje na působení paraskupiny Wolfram v této oblasti. Na jednotlivých cedulích jsou vypsány životopisy členů Wolframu a osudy celého výsadku. Stezka jde částečně po žluté turistické značce a následně po lesní cestě. Na jaře 2008 bude označena vlastní modrou turistickou značkou.

Cedule 1

Výchozí místo: Čeladná - Podolánky, turistický rozcestník u Srdce Beskyd.
Text: Stručný úvod o západních paravýsadcích a úvodní informace o skupině Wolfram.
Životopisy: Josef Otisk, Josef Černota
Vzdálenost další cedule: 1 km. отдых в коста рике

Cedule 2

Text: Přesun skupiny Wolfram z místa seskoku na Podolánky.
Životopisy: Vladimír Řezníček, Karel Svoboda
Vzdálenost další cedule: 1,8 km.

Následně odbočte cca 300 metrů od 2 cedule doleva po lesní cestě.

Cedule 3

Text: Spolupráce a jednání s por. Janem Ušiakem a činnost skupiny na Čeladné.
Životopisy: Robert Matula
Vzdálenost další cedule: 0,6 km.

Od cedule pokračujete vlevo po lesní asfaltové cestě.

Cedule 4

Text: Smrt Josefa Bierského, přesun na Smrk a následně do Kunčic pod Ondřejníkem (před akcí Tetřev).
Životopisy: Josef Bierský

Od této cedule se můžete vrátit zpět (přímo od cedule dolů) zkratkou po lesní cestě mezi 4 a 2 cedulí. Délka této trasy je 1,3 km. Tato zkratka není a nebude značena turistickou značkou.

Délka stezky tam a zpět lesní cestou tedy měří 5,7 km.

Cedule 5 - samostatná

Přestože naučná stezka má pouze 4 zastavení, navazuje na ni samostatná 5 cedule. Tato cedule není součástí Naučné stezky, neboť se už nalézá v Přírodní rezervaci. Přesto jsme ji zde umístili jako samostatnou ceduli, protože se zde nalézá místo vraždy Josefa Bierského a kousek odsud budoval Wolfram svůj zimní srub.

Od cedule pokračujete vlevo po lesní asfaltové cestě.

PÁR FOTOGRAFIÍ Z BUDOVÁNÍ STEZKY

Třetí rekogniskace terénu při přípravě trasy pro budování Naučné stezky. tentokrát za odborné asistence zástupce Moravského zemského muzea - Dr. Jana Břečky (uprostřed).

Společná fotka u památníčku rtn. Josefa Bierského.

Betonování patek pro cedule.

Stavění konstrukce.

Konečný vzhled jedné z cedulí.

stylepit купон stylepit купон украина

Zobrazen celý projekt | Garant projektu: Petr Tryščuk | Informační e-mailVytisknout článek